Już za kilka dni poznamy Mistrzów Polski! XIV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej

xiv mp nnm 01 0 800x500 - Już za kilka dni poznamy Mistrzów Polski! XIV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej

xiv mp nnm 04 3 150x150 - Już za kilka dni poznamy Mistrzów Polski! XIV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej xiv mp nnm 05 4 150x150 - Już za kilka dni poznamy Mistrzów Polski! XIV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej xiv mp nnm 01 0 150x150 - Już za kilka dni poznamy Mistrzów Polski! XIV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej xiv mp nnm 02 1 150x150 - Już za kilka dni poznamy Mistrzów Polski! XIV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej xiv mp nnm 03 2 150x150 - Już za kilka dni poznamy Mistrzów Polski! XIV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej

W sobotę 29 kwietnia na stadionie OSiR Bemowo w Warszawie odbędzie się wielkie święto polskiej piłki nożnej – XIV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. W tym największym w Polsce turnieju dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych weźmie udział 36 drużyn z 32 miejscowości z całego kraju. Blisko 360 zawodniczek i zawodników do gry zagrzewać będą gwiazdy reprezentacji Polski.

 

Forsowne treningi trwają już od wielu miesięcy nie tylko w Gdańsku, Warszawie, Jeleniej Górze i Łodzi, ale także w Pasymiu, Czernicach Borowych, Wydrznie, czy Franciszkowie – do XIV Mistrzostw Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej szykują się młodzi zawodnicy z domów dziecka z miast, miasteczek i wsi z całego kraju. Udział w Mistrzostwach Polski to dla nich jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w roku. I okazja do wytężonej pracy nad sobą.
– Przed mistrzostwami trenujemy dużo częściej, zdarza się, że nawet codziennie, oprócz tego uczęszczamy też do klubów sportowych, które znajdują się blisko placówki. To dlatego, że poziom rywalizacji na turnieju jest co roku bardzo wysoki – mówi Patryk Nowak z drużyny „Burza” Kłobuck. – Udział w Mistrzostwach sprawia mi mega satysfakcję – najważniejsza jest dla mnie zabawa, ale i możliwość sprawdzenia się między chłopakami z całej Polski. Porównujemy swoje umiejętności z zawodnikami z innych placówek, uczymy się różnych rzeczy od siebie i dowiadujemy, nad czym jeszcze musimy popracować.

Patryk pracuje nad sobą bardzo ciężko – rok temu podczas XIII Mistrzostw Polski jako jeden z najlepszych zawodników turnieju został wybrany do reprezentacji Polski dzieci z domów dziecka. Reprezentacja gra w biało-czerwonych barwach na Mistrzostwach Świata, które tradycyjne odbywają się latem w Warszawie – w tym roku mundial dzieci z domów dziecka zostanie rozegrany już po raz ósmy. Ale to nie wszystko – w połowie kwietnia Patryk wraz z reprezentacją Polski zdobył złoto na I Międzynarodowych Mistrzostwach Chorwacji Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. Trenerem polskiej drużyny był Krzysztof Kot, który świetnie wie, jak ogromne emocje towarzyszą młodym zawodnikom na takich turniejach – w 2013 roku podczas I Mistrzostw Świata wraz z reprezentacją Polski zdobył tytuł Mistrza Świata Dzieci z Domów Dziecka.
– Z Mistrzostwami organizowanymi przez Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial” jestem niemal od początku i wiem, jak ważne są one dla dzieci z domów dziecka. Nie tylko dlatego, że piłka nożna uczy pokory, szacunku do przeciwnika, systematyczności i tego, że dla osiągnięcia celu trzeba się poświęcić, być cierpliwym – oraz tego, że warto mieć marzenia. Mistrzostwa Polski to wielkie święto, na które setki chłopców i dziewczynek z całego kraju czeka cały rok, bo tego dnia każde z nich jest ważne – to dla dzieci wyjątkowe przeżycie.

Fakt, że najlepsi zawodnicy dostają powołanie do kadry reprezentacji i mają szansę na udział w Mistrzostwach Świata czy turniejach międzynarodowych to dla dzieci dodatkowy bodziec do treningów i pracy nad sobą.
– Turnieje to często jedyne okazje, by dzieci wyrwały się ze swoich miejscowości – mówi Krzysztof Kot. – Występ na Mistrzostwach Chorwacji był dla wielu zawodników reprezentacji pierwszą w życiu zagraniczną podróżą, a reprezentowanie ojczyzny w przeznaczonej dla wielotysięcznej publiczności hali Sportska Dvorana Gradski vrt to przeżycie, którego nigdy nie zapomną. Wiem to po sobie – gdy jesteś dzieckiem z domu dziecka i zdobywasz złoto dla Polski, to jest niesamowite doświadczenie, które naprawdę zmienia twoje życie.

Jak dodaje Sylwester Trześniewski, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial”: – Właśnie dlatego organizujemy mistrzostwa – żeby pokazać dzieciom, że warto marzyć i walczyć o spełnianie swoich marzeń, że gdy się w siebie uwierzy, to można wszystko. To już XIV edycja Mistrzostw Polski, ale wciąż nam mało. Napędza nas radość dzieciaków po każdej kolejnej imprezie i to jak widzimy, że piłka nożna naprawdę pomaga im w życiu.  Mamy już liczne grono zawodników „Nadziei na Mundial”, którzy grają w ligowych klubach lub zostali trenerami, a idea Mistrzostw Dzieci z Domów Dziecka rozprzestrzenia się na świat – turnieje odbywały się już m.in. w Niemczech, Tajlandii czy Portugalii, teraz dołączyła Chorwacja.

W XIV Mistrzostwach Polski weźmie udział 36 drużyn z domów dziecka z całej Polski (dziewczęta i chłopcy do 17 roku życia). Jak co roku młodym zawodnikom kibicować będą byli reprezentanci Polski w piłce nożnej, którzy tradycyjnie zmierzą się z najlepszymi zawodnikami Mistrzostw w meczu pokazowym. W tym roku swoją obecność na turnieju zapowiedzieli m.in. Dariusz Dziekanowski, Jacek Krzynówek, Tomasz Kłos i Marek Jóźwiak.

Organizacja wydarzenia o takiej skali nie byłaby możliwa bez zaangażowania i wsparcia wielu firm i instytucji. Od ponad dekady sponsorem głównym turnieju jest sieć sklepów Biedronka.

Jesteśmy niezmiernie dumni, że na przekór pandemii, inflacji i wojnie za naszą wschodnią granicą, po raz kolejny odbędą się Mistrzostwa, których Biedronka jest aktywnym współorganizatorem. Mają one dla nas ogromne znaczenie, ponieważ dzięki nim pomagamy dzieciakom, które doskonale wiedzą co oznaczają przeciwności losu. Sport to dla nich nie tylko dobra zabawa, ale także sposób na rozwijanie swoich pasji, pokonywanie ograniczeń i kształtowanie charakterów. Prywatnie mam nadzieję, że kiedyś zobaczę w koszulce reprezentacji Polski seniorów znajomą twarz, może będzie nią tegoroczny laureat nagrody „Nadzieja Biedronki” dla MVP Turnieju – mówi Arkadiusz Mierzwa, dyrektor ds. komunikacji i zrównoważonego rozwoju sieci sklepów Biedronka, sponsora głównego Mistrzostw Polski.

 

Program XIV Mistrzostw Polski Dzieci z Domów Dziecka

Sobota, 29 kwietnia 2023 r., stadion OSiR Bemowo, ul. Obrońców Tobruku 11, Warszawa

09:00 – 09:20 Uroczyste otwarcie Mistrzostw
09:30 – 14:30 Faza grupowa rozgrywek
14:30 – 15:30 Dodatkowe konkurencje dla zawodników
15:40 – 17:10 Mecze fazy pucharowej
17:10 – 17:30 Finał Mistrzostw Polski
17:45 – 18:50 Mecz pokazowy z udziałem byłych reprezentantów Polski
19:10 – 20:40 Gala finałowa

 

Organizator XIV Mistrzostw Polski Dzieci z Domów Dziecka: Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”.
Patroni honorowi: Minister Sportu i Turystyki; Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji; Polski Związek Piłki Nożnej
Patron medialny: TVP Sport, Polska Agencja Prasowa
Partner Strategiczny: m.st. Warszawa
Sponsor główny: sieć sklepów Biedronka
Sponsorzy: Blachy Pruszyński, PKN Orlen
Turniej wspiera agencja FleishmanHillard Warsaw

Więcej informacji o Mistrzostwach na stronie www.nadziejanamundial.pl oraz na profilach w mediach społecznościowych:
Facebook: Hope for Mundial
Twitter: mundialnadzieja
Instagram: nadziejanamundial

By Mateusz